Aktuality

18. 10. 2018

Přednáška

Petr Vlček

Termín: 18. 10. 2018

Čas: 17.00 hod

Vstupné: 50 Kč sleva se vstupenkou na Džemfest 30 Kč

Během celého měsíce října probíhá v šumperském Kině Oko festival:  Člověk v dějinách: retrospektiva filmů Andrzeje Wajdy.Selektivní přehlídka sedmi filmů světoznámého polského režiséra Andrzeje Wajdy

V nové knihovně proběhne k festivalu přednáška Petra Vlčka, která bude věnovat osobnosti režiséra. Hlavním tématem Wajdových filmů zůstává člověk vláčený velkými dějinami. Až na výjimky se také Wajda ve svých filmech ohlíží zpět. Zaujímá však stanovisko nezaujatého soudce historie. Portrétoval polský národ v historických okamžicích, ale svými filmy jeho historii zároveň i tvořil. Jeho historické filmy tak jsou daleko víc o budoucnosti. Přednáška přiblíží bezmála sedmdesátiletou tvůrčí dráhu jednoho z nejvýznamnějších evropských filmařů.

13. 11. 2018

Přednáška

Pjér la Šéz: Mýtus o Oidipovi

Termín: 13. 11. 2018

Čas: 17.00 hod

Místo: Velký sál

Vstupné: 100 Kč (předprodej vstupenek v půjčovně pro dospělé)


Mýtus o Oidipovi se stal Sigmundu Freudovi předlohou pro vysvětlení jakéhosi předobrazu synovské infantilně-sexuální vazby na matku. Řečeno jeho slovy - Každý syn chce podvědomě spát se svou matkou a zabít vlastního otce.

Naštěstí tenhle mýtus obsahuje daleko zajímavější a hlubší poselství, které se pokusí Pjér la Šé´z přiblížit.

Novinky

11. 10. - 7. 11. 2018

Zahájení výstavy:  11.10. 2018

Výstavu zahájí Pavel Kosatík

Čas: 17.00 hod.

U příležitosti oslav 20. výročí založení VDV byla připravena výstava fotografií „Olga Havlová a Výbor dobré vůle“. Setkala se s velkým zájmem veřejnosti a již sedmým rokem putuje po muzeích, knihovnách, zámcích a jiných výstavních prostorách České republiky i Slovenska. Výstavu připravil Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové se záměrem připomenout veřejnosti zakladatelku organizace Olgu Havlovou.

Třiatřicet fotografií umístěných na 26 plakátech zobrazuje počátky činnosti Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, setkávání paní Olgy s dětmi a dospělými se zdravotním postižením, ale také se spřízněnými osobnostmi, například s princeznou Dianou, hercem Alainem Delonem či španělskou princeznou Kristýnou. Další fotografie zachycují prostředí tehdejších psychiatrických léčeben a ústavů sociální péče. Fotografie pořídili známí fotografové Ondřej Němec, Bohdan Holomíček, Přemysl Fialka, Gabriela Čapková, Zdeněk Chrapek a další.

24. 9. 2018

Změna ceníku:

Meziknihovní služby - paušál za poštovné při vyřízení 1ks výpůjčky v ČR 60 Kč

Mezinárodní MVS - 260 Kč

sankční poplatky:

Poplatek z prodlení - po uplynutí 35dnů* - bez upomínky poštou 10kč

1. upom. - po uplynutí 50dnů* 30 Kč

2. upom. - po uplynutí 65dnů* 50 Kč

3. upom. - po uplynutí 90dnů* 80 Kč

4. upom. ředitele - po uplynutí 130dnů* 150 Kč

*od date výpůjčky nebo od data poslední prolongace