Martin Cach: Pohledy

Vernisáž výstavy proběhla za účasti autora, který pochází ze Šumperka a nyní žije v Ostravě.

MARTIN CACH
Nenápadný padesátník, rodák ze Šumperka, žije standartní život ostravsko-porubského sídliště, pracuje jako rentgenový laborant. Ta pravá práce však probíhá již řadu let téměř v utajení, studuje jazyky, hudbu – hru na housle a trubku (v první polovině hrál na housle v legendární ostravské skupině pánů Surůvky a Dvořáčka Vzhůru do dolů), píše povídky, kreslí a maluje. Technika a formát zůstávají léta beze změny – zpočátku tempera, pak pastel, poté opět tempera a tuše. Před našimi zraky defilují figury, zátiší, autoportréty, živočichové a rostlinstvo, kukátko do imaginárního světa Martina Cacha. Náměty jsou jednoduché, vše je ale spojeno nedefinovatelnou atmosférou pokory a smutného veselí, jež je pro autorovo dílo na první pohled typická a nezaměnitelná. Je to náš svět viděný jinýma očima, jsou to naše příběhy vnímané a sněné jinou citlivostí…(Vladislav Holec)

Samostatné výstavy po roce 1989: Ostrava- Minigalerie Pod platanem, Atlantik, Minikinokavárna, Černý pavouk, ZUŠ Ostrava – Pustkovec, Červený kostel Hlučín, Olomouc - Divadlo hudby.
Kolektivní výstavy:
Salon nezávislých – Černá louka, Ostrava, Neocelové srdce republiky - výst.síň V.Wunsche, Havířov, Velké oči – muzeum Ostrava, Autosalon – Černá louka, Ostrava, Shake – galerie Václava Špály Praha, Kolmo k ose, Umjeni – Mánes praha, Dům umění Ostrava.

 

Fotogalerie