Město čte knihu 2007

Jiří Suchý: Život není jenom legrace (ikdyž většinou ano)

Třetí ročník literárního a filmového festivalu Město čte knihu proběhne od 8.11. do 14.11. Pořadatelé - město Šumperk spolu s městskou knihovnou, DDM Vila Doris, kinem OKO, divadlem, vlastivědným muzeem a dalšími partnery tentokrát představí dílo Jiřího Suchého. Jeho jméno asi není třeba představovat; starší generace je má nerozlučně spjato s divadlem Semafor, mládež se s jeho básněmi setkává v čítankách, některé písničky doslova zlidověly. Suchého tvorba je ale tak rozsáhlá a rozmanitá, že stojí za to již dnes tohoto klasika divadla, poezie a intelektuálního humoru připomenout trochu důkladněji.
Co budeme číst?
Knihu Život není jenom legrace (i když většinou ano).
Výběr povídek a próz Jiřího Suchého vydává u příležitosti akce Město čte knihu nakladatelství VEDUTA Štíty. Kromě textů, které již tu i onde vyšly, jsou zastoupeny i prózy nové, dosud nepublikované. Jak ostatně napovídá název, nejsou všechny veselé; rozhodně ale svědčí o autorově poetickém naturelu, o smyslu pro humor a ironickém nadhledu.
Co připravujeme?
Slavnostní zahájení a první podvečer s knihou ve čtvrtek 8.listopadu tam, kde loňský ročník festivalu vyvrcholil - v šumperském divadle. Další dny se bude číst - vždy od 17 hodin - v kulturních a společenských institucích vzpomínkový text Jak vznikaly písničky a jiné prózy, obsažené v knize Život není jenom legrace. Četbu doplní stejně jako v minulých letech hudba a zpěv. Na podvečerní čtení budou navazovat v 18.30 filmová představení v kině OKO. Součástí festivalu budou speciální bonusy - např. v pátek večer zazní v divadle na Hrádku epická báseň Černá vzducholoď v podání Aleše Kauera, v neděli večer nabídneme zájemcům klubové setkání při čaji s poslechem audionahrávek Semaforu. Součástí filmové přehlídky bude videooprojekce televizní inscenace Dobře placená procházka, záznam z divadelního představení Noc v synagoze, který představí novější tvář Semaforu, dnes již archívní filmy Bylo nás deset, Konkurz, Kdyby tisíc klarinetů, Zločin v šantánu. V rytířském sále muzea bude k vidění výstava kreseb Jiřího Suchého. Kromě podvečerních a večerních akcí uspořádají čtení některé školy pro své žáky, Suchého kniha bude opět k dispozici školám, zájemcům v kulturních organizacích, kavárnách, klubech….Výlučně na festivalových akcích bude ke koupi výtisk s vloženým grafickým listem autora. Festival ukončí ve středu 14.10. v 19.30 pohostinské představení divadla Semafor s představením Život je náhoda v obnošený vestě. (Na toto představení bude klasický předprodej vstupenek v pokladně divadla). Ohlédnutím za celou akcí pak bude Ex post Město čte knihu na festivalu Blues Alive - Suchého prózy zazní v podání členů šumperského divadla na čtvrtečním koncertě Michala Prokopa a Vladimíra Mišíka.
Pořadatelé doufají, že stejně jako v minulých letech získají posluchače a návštěvníky, které nabídka setkání nad knihou osloví a potěší.